Geyve Akıncı'da ıhlamur hasadı sona erdi

Akıncı köylüleri, ekonomik geçim kaynakları olan kış aylarının vazgeçilmez içeceği şifa kaynağı ıhlamur çayının koronoya karşı iyi geldiğini ifade etti

Geyve Akıncı'da ıhlamur hasadı sona erdi
22 Temmuz 2020 - 22:34

Akıncı köylüleri, ekonomik geçim kaynakları olan kış aylarının vazgeçilmez içeceği şifa kaynağı ıhlamur çayının koronoya karşı iyi geldiğini ifade etti. Köylüler, bin bir zorluklarla dağlarda topladıkları ıhlamur çaylarını tüketime kazandırıyorlar. Akıncı köyünde ıhlamur ağaçlarının 30 metre yüksekte Karanfilli bölgesinde Haziran-Temmuz aylarında toplanan ıhlamurun bu yıl geçtiğimiz yıllara göre daha bol olması köylüleri sevindiriyor. Ihlamur çayının kilosunu 40 TL'den satan köyüler, ıhlamurun şehirde kışın 100 TL ile 150 TL'den satıldığını ifade ediyorlar.Bir aile güde 4 kilo çay topluyorAkıncı köylüleri, günün erken saatlerinde başlayan hasadın gün sonunda toplam 4 kilogram toplanabildiğini belirtiyorlar. Sezon boyunca bir ailenin 200 kilogram ıhlamur topladığını belirten orman köylüleri, bunun karşılığında ortalama 2 bin TL kazanıyorlar. Geyve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan ise altına benzediği için ıhlamur çiçeğinin 'Altın Küpeli' olarak da adlandırıldığını söyledi. Geyve'de ıhlamur hasadının 10 Haziran'da başladığını anlatan Tan, "Hasat, Temmuz sonuna kadar sürecek. Akıncı köyü ve çevrede bulunan köyler bu dağlardan ıhlamur çiçeği topluyor. Çok tehlikeli ve zahmetli bir iş. Her yıl birçok kişi ağaçtan düşerek yaralanıyor, hatta ölümler bile oluyor" diyerek işin zorluklarına dikkat çekti.

Tan, "Bu yıl hasadın düşük olması orman işletmenin yaşlı ağaçları seyrekleştirmek için kesim yapması nedeniyle diğer ağaç dallarına da zarar vermesiyle rekoltede düşüş yaşandı. Buna ithafen hava muhalefetinde aşırı yağış ve doluların da etkili olması ıhlamur hasadını düşürdü. Bu düşüşte şehirde ıhlamur çayının bu yıl daha pahalıya içeceğimizi söyleyebiliriz. Bu sene ıhlamur çayı daha kıymetli olacak." diye konuştu. Ihlamur çayının çok şifalı olduğunu söyleyen başkan Tan, "Ihlamur çayı çok şifalı korona salgınını birer bir bertaraf eder. Mutlaka herkesin ıhlamur çayını, altın küpe çayını tüketmelidir” diye konuştu.
Ihlamur toplayan çiftçilerden Hüsnü Seçkin ise Sakarya'daki son dolu yağışı nedeniyle bu yıl verimde azda olsa düşüş yaşadıklarını söyledi. Ihlamur toplarken karşılaştıkları tehlikelere de değinen Seçkin, "Gördüğünüz gibi buraya yanımızda en az 3-4 köpekle geliyoruz. Çünkü burada karşınıza her an ayı ya da kurt çıkabilir. Büyük zahmetlerle ıhlamuru toplayabiliyoruz" dedi. Köylüler ıhlamur çayı toplarken, taze çiçeklerle demledikleri çay ve yemeğin ardından keyifle çay içerek ıhlamurun keyfini çıkartıyorlar.  (Nurettin Eryılmaz / halk54.com)
geyve.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum