Mustafa Hamdullah Ergin

Mustafa Hamdullah Ergin

mhamdullahergin@geyvegundem.com

Rahmetli Baş Yazarımızın Kandil Yazısı: Beraat Kandili #geyve

07 Nisan 2020 - 09:17

Allahü Teâla Kur’an-Kerimi’nde bir Ayet-i Kerimede mealen: “Ayetlerimize inananlar sana geldikleri zaman onlara şöyle söyle: “Selam olsun size! Rabbiniz rahmeti kendi üzerine yazdı.”buyuruyor.


Sizden her kim bilmeyerek bir kötülük işleyip de sonra arkasından tevbe eder, kendini düzeltirse, muhakkak ki O, bağışlayan, esirgeyendir".

Bizleri Berat Kandiline, kurtuluş vesilesine ve yeniden diriliş vaktine eriştiren yüce Rabbimize sonsuz Hamd-ü senalar olsun. Salı gününü Çarşamba gününe bağlayan gece Beraat (Berat)Gecesi’dir.

Kıymetli Müslümanlar;

Beraat’ın lügat manası, işlenmiş olan bir suçtan ceza almadan kurtulmak manasına gelir. Berat gecesi, Rabbimizin affediciliğine sığınmayı, kendimize, kendimize, ailemize, kardeşlerimize ve tüm kâinata karşı onarıcı ve bağışlayıcı olmayı öğretir. Zira Berat, kırılan kalpleri onarma, dargınlık duvarlarını yıkma, kin, nefret ve intikam duygularını aşma günüdür. Bütün bunlara riayet edildiğinde Berat Kandili yüce rabbimiz nezdinde beratımıza ulaşacağımız kutlu bir gece olacaktır.

Müslümanlar;

Mevla’mızın affı olmadan arınmak, merhameti olmadan kurtuluşa ermek mümkün müdür? Öyle ise geliniz, Rabbimizin şu ayetinde belirttiği sonsuz merhametine ve affına sığınarak Berat Gecesi’nde gönülden tevbe edenin, af dileyenin “Sizden kim cahillikte bir kabahat işlerde sonra peşinden tevbe eder, kendini düzeltirse (bilmiş olun ki) O, çok bağışlayandır. Çok merhamet edendir.”

Aziz kardeşlerim; 

Bu gecede yapılacak ibadetin, duanın ve akıtılacak gözyaşının bizleri günahlardan temizleyeceğini ve affedilmemize vesile olacağını bakın Allah Resulü(s.a.v.) nede güzel ifade etmiştir “Şa’ban ayının 15. Gününü oruçlu geçirin. Gecesinde ise ibadete kalkın. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ(keyfiyetini bilemediğimiz bir halde)en yakın semaya tecelli ederek Fecir doğuncaya kadar ‘Bağışlanma dileyen yok mu?) Onu bağışlayayım, musibete uğrayan yok mu? Ona afiyet vereyim…’buyurur.”

Muhterem Müslümanlar;

Bu duygu ve düşüncelerle başta aziz milletimiz, gönül coğrafyamızdaki kardeşlerimiz olmak üzere tüm İslam Âlemi’nin Berat kandilini kutlarız. Bu mübarek gecenin, gönüllerimizin birleşmesi, kardeşliğimizin pekişmesi, kin, nefret, öfke ve dünyevileşme gibi beratımızın önündeki engellerin kaldırılmasına vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyoruz.

Rabbimiz, birbirini gerçekten seven kardeşler olarak, birlik-beraberlik, barış, huzur ve güven içerisinde, arınmış gönüllerle Ramazan-ı Şerife girmeyi nasip eylesin. İnşaallah.

 

Mustafa Hamdullah ERGİN

GEYVE GÜNDEM

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum