Recep Akbaş

Recep Akbaş

recepakbas@geyvegundem.com

Bilinçli Tüketici Olmak

23 Haziran 2017 - 18:21

Alışveriş yapmanın artık lüksten ziyade gereklilik olduğu bir toplumun üyesi olarak durmadan yeni bir ürün alıyoruz. Bu tüketim çılgınlığında öncelikli olarak bilinmesi gereken ise akıllı bir tüketici olmak sanırım. En tanınmış markadan tutunda adını ömrünüzde hiç duymadınız markaya kadar her şey önümüzde serili ve bu engin denizde ne yazık ki bazen haklarımızı yeterince koruyamıyoruz. Koruyamamanın yanında bunları nasıl savunacağımızı ise hala tam olarak bilmeyen insan ise oldukça fazla.

Mesela .... tarihinde ... Deri olarak bilinen markanın Mark ...daki şubesinden alışveriş yapan ...C. ürünün derisinde yaşadığı sorunlar sebebi ile (deri yapısının pul pul olması  ve ayakkabıda soyulma ) firmaya gönderdiği ürünün iki kez fabrikaya incelemeye gitmesine rağmen kullanıcı hatası olarak geri dönüş yapıldığından ve hiç bir şekilde yardımcı olunmadığından bahsediyor.

Bu gibi durumlarda eğer çözümünüzü firma ile çözemiyorsanız öncelikle tercih edebileceğiniz bir sürü sanal platform var. En en etkili çözüm yolu ise bu konudaki şikayetinizin çözümlenmesi için ikamet ettiniz yerdeki mal/hizmeti satın aldığınız yerdeki Ticaret İl Müdürlüğü ve Kaymakamlık bünyesinde yer alan Tüketici Hakem Heyetine veya Tüketici Mahkemesine başvurmanız. Bulunduğunuz yerde Tüketici Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemelerine Tüketici Hakem Heyeti sıfatı ile başvurabiliyorsunuz.

Dilekçenizi, kimlik ve iletişim bilgilerinizi yazıp hiç bir ücret ödemeden hakkınızı arayabiliyorsunuz.

Başvurunuzu Nasıl Yapacaksınız?

– Şikayet konusunu içeren bir dilekçe ve ekinde ürünü satın aldığınızı gösteren fiş, fatura, garanti belgesi, dekont, sözleşme v.b. bir belge ile şahsen başvurabilirsiniz.

Dilekçede;

-Satın almış olduğunuz mal veya hizmetin ne olduğunu ve  özelliklerini

-Hizmetin ne zaman nerede verildiğini

-Sorunun ne olduğunu

-Firmada mal veya hizmeti satan kişi ile sorununuz hakkında iletişime geçtiğinizde neler olduğunu

-Ne kadar ödeme yaptığınızı

-Ne yapılmasını istediğinizi

-Adres ve iletişim bilgilerinizi yazmanız gerekmektedir.

2017 yılı itibari ile resmi gazetede, İl Tüketici Hakem Heyetleri için 3Bin610TL, İlçe Tüketici Hakem Heyetleri için 2Bin400 TL altında bulunan uyuşmazlıklarda Tüketici Hakem Heyetine başvurulması gerektiği yayınlanarak belirtilmiştir. Karşı tarafın ise sizin yaptığınız bu şikâyete karşılık 15 gün içerisinde Tüketici Mahkemesine itiraz edebilmesi için önü açıktır.

3Bin610 TL üzerindeki uyuşmazlıklar içinse Tüketici Mahkemesine başvurmak gerekmektedir.

BİLİRSEN MAĞDUR OLMAZSIN.

BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN.

Recep AKBAŞ

 Geyve Kaymakamlığı

Tüketici Hakem Heyeti Üyesi

 

 

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum